Pensia alimentara

10 noiembrie 2017 50

Buna ziua, ma numesc Petru. Platesc pensia alimentara pentru doi copii din prima casatorie, la moment m-am recasatorit si mai am un copil, pensia alimentara poate fi schimbata daca mai am la intretinere un copil? la moment achit 1/3 din salariu.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Da puteti , daca aveti suficiente probe care ar demonstra ca sunteti in imposibilitate sa achitati suma invocata !

12 noiembrie 2017
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Conform art. 110, Codul Familiei:
În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de... mai detaliat plata acesteia.

12 decembrie 2017