Pensia alimentara

21 aprilie 2022 94

Buna ziua! Fostul sot (cetatean român) nu a achitat datoria de 2.800 RON la plata pensiei alimentare, desi au trecut 8 luni. Mi-a zis ca instanta de judecată nu i-a dat termen pentru achitarea datoriei. Dupa el, poate sa n-o achite niciodata. Ce pot face ca sa recuperez acesti bani? Am divortat in Moldova. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Ludmila, hotărârea de judecată se găsește la executor, el trebuie să se ocupe cu încasarea banilor. Ex soțul trebuie să plătească până când copilul o să împlinească 18 ani. În hotărâre nu este indicat vreun oarecare termen.

22 aprilie 2022