Fostul sot nu achita de 7 ani pensia alimentara pentru 3 copii

12 aprilie 2021 23

Buna ziua. In 2014 am divortat, am 3copiii si am cerut pensie alimentara, dar in 7 ani am primit o singura data 2.000 de lei si atat. Executurol judecatoresc nu intreprinde nicio masura. Spuneti-mi, va rog, unde ma pot adresa si ce pot face? Tatal copiilor lucreaza si ce tot ce cumpara scrie pe rude ca nu-i putem urmari bunurile.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua.

E o practica des întîlnita in procedurile respective or executorii nu se obosesc in astfel de dosare sa întreprindă măsuri treptat potrivit legii.

Urmează de înaintat o cere prin care de solicitat aplicarea măsurilor asiguratorii mai aspre dacă cele inițiale nu și-au făcut efect, totodata de solicitat efectuarea calculului restantelor... mai detaliat formate.

In cazul in care nu se reacționează nici astfel, se sesizează UNEJ-îl cu plângere pe numele executorului.

Dacă aveți nevoie de ajutor ma puteți contacta.

13 aprilie 2021