Pensia alimentara achitata de tatal decazut din drepturi

30 iulie 2019 99

Buna ziua. Spuneti-ne, va rog frumos, daca tatal copilului este decazut din drepturi parintesti deja de doi ani de zile, copilul poarta familia mamei, iar tatal nu se afla in tara, el oricum trebuie sa achite pensia alimentara sau nu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu are asemenea obligatie, însă poate achita doar de buna voie.
Părinţii decăzuţi din drepturile părinteşti pot avea întrevederi cu copilul lor numai cu permisiunea autorităţii tutelare teritoriale. Întrevederile nu se acordă dacă contactul părinţilor cu copilul poate cauza daune dezvoltării lui fizice sau intelectuale, dacă este evident că părinţii nu... mai detaliat sînt capabili de acest contact, dacă, din anumite motive, contactul contravine intereselor copilului sau dacă acesta, în timpul dezbaterilor judiciare, a avut obiecţii serioase privind contactul cu părinţii decăzuţi din drepturi.

30 iulie 2019