Pensia alimentara copil minor (Leova-Chisinau-Germania)

26 ianuarie 2017 116

Buna ziua. Dupa buletin sunt din r-l. Leova dar locuesc in chirie in Chisinau, copilul minor la fel e cu mine si invata in scoala la fel din Chisinau. Am fost cu intrebarea pensiei alimentare la mine in raion, la care acolo mi-au spus ca trebue sa fac la Chisinau unde m-am inscris (inscrierea casatoriei a avut loc pe raionul Botanica). Divortul a fost efectuat la jud.sec. Buicani Devi ! Am fost la Botanica, de acolo mi-au spus sa ma duc la Buiucani unde a avut loc divortul. Am fost acolo si imi spun ca trebuie sa ma duc la Leova dupa locul de nastere. Spuneti-mi, va rog, in care din aceste raioane ma pot adresa, voi dispune de timp daca va fi posibil aici in oras . Dar daca sa plec de fiecare data la Leova e prea departe si nu voi putea, cu copilul stau doar eu. Adica nu o pot lasa cu cineva strain pentru a circula mereu Chisinau-Leova. A 2-a intrebare : tatal copilului e in Germania, peste hotare el se afla de mai bine de 5 ani. Din spusele lui, el are o alta femeie ce vrea sa legalizeze relatiile lor. Cum credeti, voi reusi totusi sa-l oblig sa plateasca alimente? Si cit trebuie sa plateasca, daca el se alfa peste hotare? Multumesc foarte mult.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Stimata d. Marta, Pentru incasarea pensiei puteti sa va adresati la instanta de judecata de unde locuiti in prezent. Pensia alimentara poate fi ceruta in suma fixa fie o parte din salariu in dependenta de numarul persoanelor pentru care se solicita pensie. Va recomand sa gasiti un avocat ca sa... mai detaliat pregatiti cauza mai bine pentru a obtine o pensie mai mare. Dupa ce obtineti hotarire puteti sa o puneti in executare inclusiv pe teritoriul Germaniei.

26 ianuarie 2017
Maria Pîslaruc
  • Student
  • Alte domenii

Articolul 39 din Codul de Procedura Civila prevede că acţiunea pentru plata pensiei de întreţinere şi acţiunea pentru constatarea paternităţii pot fi intentate şi în oricare dintre sediile instanței de la domiciliul reclamantului. Dvs. in cererea de chemare in judecata trebuie sa indicati dupa cit e posibil cit mai multe... mai detaliat date despre pririt (fostul sot) precum ar fi adresa unde locuieste acum, telefon,etc.

26 ianuarie 2017