Pensia alimentara de la concubin

9 februarie 2017 46

Buna ziua. Cum as putea primi pensia alimentara de la concubin, daca nu am fost casatoriti si nici copilul nu poarta familia lui, dar poarta familia mea?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Lucia,
Lipsa casatoriei nu este un impediment pentru a solicita pensia alimentara de la tatal copilului. Pensia alimentara poate fi ceruta de la persoana care este trecuta la rubrica tata in certificatul de nastere a copilului. Pensia poate fi obtinuta pe cale amiabila - contract, fie prin Instanta... mai detaliat de judecata.

9 februarie 2017