Pensia alimentară de la tată necăsătorit

20 iulie 2017 79

Dacă nu am fost căsătorită cu tatăl copilului pot solicita de la el pensia alimentară?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua Eugenia.
Desigur ca aveti dreptul sa solicitati de la tatal copilului pensia alimentara.
Codul Familiei prevede:
Articolul 58. Drepturile şi obligaţiile părinţilor
(1) Părinţii au drepturi şi obligaţii egale faţă de copii, indiferent de faptul dacă copiii sînt născuţi în căsătorie sau în afara ei, dacă locuiesc împreună cu părinţii sau... mai detaliat separat.

Articolul 74. Obligaţia părinţilor de a-şi întreţine copiii
(1) Părinţii sînt obligaţi să-şi întreţină copiii minori şi copiii majori inapţi de muncă care necesită sprijin material.
(2) Modul de plată a pensiei de întreţinere se determină în baza unui contract încheiat între părinţi sau între părinţi şi copilul major inapt de muncă.
(3) Dacă lipseşte un atare contract şi părinţii nu participă la întreţinerea copiilor, pensia de întreţinere se încasează pe cale judecătorească, la cererea unuia dintre părinţi, a tutorelui copilului sau a autorităţii tutelare.

20 iulie 2017
Nina Sîli
  • Student

Mai este o conditie pentru a putea cere pensie alimentara. Trebuie sa demonstrati paternitate in caz ca tatal copilului nu recunoaste copilul ca fiind al lui.

20 iulie 2017