Pensia alimentară după majorat sau cu ce poate fi înlocuită?

24 august 2017 196

Salut și eu ca toți cu o întrebare: sunt divorțata, am 2 copii minori, tatăl plăteste pensia alimentară 1/3 din salariu. Copiii acum au 13 si 15 ani. La 18 ani copiii finiseaza liceul, după care ar trebui să meargă la universitate.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună seara!

Pensia alimentară după majorat nu se mai achită, dar părintele are oricum obligația întreținerii copilului până la vârsta de 23 de ani în caz că acesta nu este angajat în câmpul muncii,

Succese!

24 august 2017