Pensia alimentara in Germania

24 aprilie 2020 628

Bună ziua. Sunt despartita de fostul meu concubin, avem 2 copii impreuna. Nu am cerut in judecata pensia alimentara, dar acum s-a recasatorit si nu mai vrea sa achite acei 200 de euro pe luna pe care ii platea copiilor. Noi locuim in Germania de 2 ani. Cum sa-l oblig sa achite pensie alimentara copiilor?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Urmează să depuneți o cerere de chemare în judecată privind încasarea pensiei de întreținere pentru copii.
Dacă soțul la fel locuiește și lucrează permanent în Germania aveți posibilitatea de a vă adresa instanței competente din Germania. Dacă soțul locuiește permanent în Moldova vă adresați în instanța de judecată din Moldova.

24 aprilie 2020