Pensia alimentara neachitata

18 august 2017 344

Tatal copilului nu achita pensia alimentara din momentul hotaririi din luna decembrie pina in prezent, adica 8 luni. In hotarirea emisa de judecata este scris ca sotul este obligat sa achite 1/4 din toate veniturile lunare. Am fost sunata de executor, care mi-a cerut sa inaintez o cerere in judecata, precum sa ii fie stabilita o suma fixa sau sa mi se elibereze un certificat precum ca nu imi achita pensia alimentara pentru intretinerea copilului minor si sa inaintez cerere privind decaderea din drepturi parintesti. Eu stiu faptul ca fostul sot are la moment probleme financiare si sunt sigura ca nu imi va achita si mai departe pensia alimentare, oricit de mica ar fi suma. Nu are un loc de munca oficial (lucreaza in taxi), nu are imobil inregistrat pe numele lui. In cazul dat nu stiu cum sa procedez corect, as vrea sa fie decazut din drepurile parintesti, dar in afara de neachitarea alimentelor timp de 8 luni si vizite rare o data in 3 luni nu pot sa dau alte motive reale. Nu am dovezi ca are dependenta de jocuri de noroc, are datorii la persoane fizice, este persoana iresponsabila si poate pune viata copilului in pericol. Am eu sanse reale sa primesc hotarirea privind decaderea din drepturi parintesti?

Comentariile juriștilor 8

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Este suficient să probați neachitarea pensiei de întreținere pentru decăderea din drepturile părintești, deoarece neachitarea acesteia reprezintă temei separat de a solicita aplicarea măsurii respective, luând în considerație prevederile art. 67 lit. a.) din Codul Familiei al Republicii Moldova.

Succese!

18 august 2017

multumesc pentru raspuns

18 august 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Cu plăcere!

18 august 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Mai intii trebuie aflat motivul neachitării pensiei alimentare. Fiindcă temei de decădere este ,, eschivarea,, de la plata piensiei. Din păcate sintagma ,, se eschivează ,, poate fi interpretata diferit. Succes

18 august 2017

motivul pe care imi spune mie este de toata data diferit nu am de unde, nu am cistig, nu am clienti, am probleme, amenzi, a palit masina si are de o reparat, are datorii. eu nu vreau bani de la el si sunt gata sa ii ert datoria acumulata pina... mai detaliat in prezent ca stiu ca va avea motive si pe viitor numai ca sa nu achita, stiu ca joaca la jocuri de noroc, stiu ca face datorii, si nu vreau ca pe viitor sa port raspundere eu sau copilul meu

18 august 2017

deci daca persoana nu are un loc de munca nu are venit, nu poate fi tras la raspundere daca nu achita pensie alimentara pentru copil?

18 august 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Persoana poate avea venit fără a avea loc de muncă.
Cel obligat poate solicita instanței modificarea cuantumului pensiei, modalității de achitare a acesteia sau a modalității de stabilire a ei în funcție de diferite circumstanțe.

18 august 2017

multumesc mult pentru raspuns detaliat

18 august 2017