Pensia alimentara nu este achitata de fostul sot

20 aprilie 2020 227

Buna ziua. In urma divortului a fost stabilita marimea pensiei alimentare de 1.000 lei. De 4 luni fostul sot este plecat si nu achita pensia. Cand pot apela la executor pentru o solutie? Are dreptul sa ramana dator timp de un an? Asa am fost informata de executor. Ce solutie pot gasi in aceasta situatie? Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Poate rămîne dator și pe 10 ani, daca este imposibil de a identifica locul aflării persoanei sau nu dispune de surse financiare.
Titlul executoriu se transmite după necesitate sau in caz de neexecutare.
Urmează a fi identificate alte posibilități de executare, precum identificarea vizei de reședință, efectuarea de deplasări în teritoriul în... mai detaliat cauză. Ridicarea de bunuri de la acea adresa sub prezumția că aceste bunuri aparțin persoanei și scoaterea la vînzare, pină la proba contrarie.
Solicitare aplicare sancționare contravențională pentru eschivare de la plată, inclusiv aplicare interdicții de deplasare.
Problema in cazul executării unor asemenea cauze este că executorul judecătoresc nu este motivat corespunzator, adică, onorariu pe marginea cauzelor de încasare a pensiei de întreținere este unul mizer, în raport cu unele acțiuni ce urmează a fi întreprinse.
Pentru acoperire de cheltuieli ar fi cazul sa fie avansate cheltuielile, care ulterior pot fi încasate din contul debitorului.

21 aprilie 2020