Pensia alimentara nu este platita

1 martie 2024 3

Buna ziua! Parintele obligat sa achite pensie alimentara copilului minor, de 2 luni nu o plateste, intentionat si cu rea-credinta. Dupa cate luni de intarziere parintele vizat poate fi decazut din drepturile parintesti?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Ruslan, DVS sunteți în drept să vă adresați în judecată de a fi pornită o cauză civilă pentru a fi decăzut din drepturi părintele, care nu achită pensia. Trebuie de făcut rost de un certificat de la executor, unde să fie indicat suma datornică și după aceasta în judecată.

2 martie 2024