Pensiă alimentară pe care nu o pot plăti

12 iunie 2023 55

Bună ziua. In cadrul procesului de divorț, instanța a decis că trebuie să plătesc pensie alimentară celor 3 copii minori, care au rămas să locuiască cu fostul soț. Între timp, m-am recăsătorit, am un copil de 1 an și jumătate, iar acum sunt însărcinată din nou. Prin urmare, nu pot munci și nu pot plăti pensia stabilită de instanță. Fostul soț m-a dat în judecată pentru neplată. Ce pot face în această situație?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Tatiana, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul familiei, trebue să înaintați o acțiune în instanța de judecată, cum este prevăzut Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre... mai detaliat părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

13 iunie 2023

In acest caz, aș putea fi scutită pe o perioadă determinată,sa zicem măcar pentru 3 ani până pot sa ies la munca? Mulțumesc?

13 iunie 2023

Și va rog mult să-mi spuneți dacă pot să înainteze o acțiune online,sau prin intermediul unui avocat,nu sunt in țară și nu pot sa vin in timpul apropiat?

13 iunie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Va recomand sa consultați un avocat. În caz în care nu sunteți în țară, ar fi bine ca să fiți reprezentată în instanță de judecată

14 iunie 2023