Pensia alimentara pentru 2 copii in marime de 1/3 din salariu

2 octombrie 2020 160

Buna ziua. Fostul sot are deschis un SRL, el este unicul administrator si functionar. Noi suntem in etapa de divort si urmeaza sa stabilim marimea pensiei alimentare pentru cei 2 copii comuni (un copil cu dizabilitati de 5 ani si alt copil de 2 ani). El vrea sa achite doar suma de 900 lei pentru un copil. Intrebare: 1) Cuantumul pensiei de 1/3 din salariu si alte venituri include veniturile firmei? Sau care sunt aceste alte venituri? 2) Daca copilul de 5 ani este cu nevoi speciale, pot cere o suma suplimentara pentru el? Asta in caz ca imi achita 900 lei pentru fiecare copil.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Doamna bună ziua,

În întrebarea dvs ați formulat singura practic și răspunsurile.

Faptul că acesta va comunicat ce vrea asta nu înseamnă că lege prevede astfel, pensia va fi încasată anume cum ați indicat dvs iar pentru copilul cu dizabilități va fi dispusă o sumă mai mare urmează doar să probanți acest... mai detaliat fapt totodată niște potențiale cheltuieli care le suferiți din cauza dizabilității.

2 octombrie 2020