Pensia alimentară pentru copii

14 iunie 2023 61

Bună ziua. Soția a cerut în judecată desfacerea căsătoriei și încasarea pensiei alimentare pentru cei doi copii comuni. Eu nu am știut nimic despre judecată și divorț pentru că mă aflam peste hotare. La întoarcere, peste 6 luni, am găsit în cutia poștală actele în care se spune că sunt obligat sa plătesc pensie alimentară în mărime de 1.500 de lei pentru fiecare copil. Eu nu muncesc oficial și nu pot înțelege de unde judecătorul a stabilit această sumă, fără să fiu informat că am fost chemat în judecată. În această perioadă soția nu a răspuns la telefon și nu am putut să vorbesc cu copiii. Spuneți-mi, vă rog, cum să fac ca să reduc mărimea pensiei alimentare, pentru că nu îmi pot permite să plătesc ceea ce a stabilit instanța fără prezența mea?

Jurist comments 2

Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
Aveți la dispoziție 30 de zile din momentul ce ați aflat despre hotărâre, s-o atacați cu apel, solicitând totodată și repunerea în termenul de declarare a apelului, comunicând motivele.
Succes!

15 iunie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Valeriu.
Puteți contesta hotărârea judecătorească pe motiv că nu ați fost citat, dar trebuie să verificați dosarul de judecată, poate a fost făcută citarea publică.
Acest exercițiu o să vă mai permită să întindeți din timp, însă nu este un remediu or pensia de 1500 lei pentru copil este calculată... mai detaliat în baza rapoartelor Biroului național de statistică care spune că minimul de existență pentru un copil e de aproximativ 2500lei pe lună.
Pensia de întreținere asigura puțin mai mult decât minimul de existență, respectiv judecătorul a luat în calcul suma de 3000 lei de copil.
Codul familiei mai spune că ambii părinți au obligația de întreținere a copiilor, respectiv fiecărui părinte îi revine cîte 1500 din cele 3000 lei per copil.
Nu aveți mari șanse să schimbați cuantumul pensiei chiar dacă contestați.
Într-un final oricum e obligația dumneavoastră ca părinte să întrețineți copii.
Înțeleg că răspunsul dat de mine nu o să vă placă, dar astea sunt reaalitățile.

15 iunie 2023