Pensia alimentară pentru copil

5 septembrie 2018 50

Bună ziua. Eu sunt însărcinată în 6 luni. Copilul a fost dorit, dar după ce a plecat peste hotare, tata copilului a zis că nu are nevoie de noi, asta când eram eu în 3 luni aproape. Apoi a zis că va avea grijă de copil, dar nu se interesează deloc de starea mea, de cheltuielele pe care le am acum. Mă gândesc să-l oblig să platească pensie alimentara pentru copil. Menţionez că nu este înregistrată căsătoria. Cum pot sa procedez? Va fi nevoie de testul ADN?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
La înregistrarea nașterii copilului este necesară declarația comuna a ambilor părinți.
Declaratia poate fi făcută în fața organului de stare civilă sau la notar și se prezintă declarația Organului stării civile.
In cazul în care tatăl refuză să recunoască copilul adresați-vă în instanță de judecată și solicitați constatarea paternității și totodată determinarea... mai detaliat și încasarea pensiei de întreținere pentru copil.

5 septembrie 2018