Pensia alimentara pentru copil

23 noiembrie 2019 63

Cum pot obtine pensia alimentara pentru copil? Copilul are deja 5 ani, nu am fost casatoriti cu tatal lui si de cand am nascut, tatal nu a vazut copilul niciodata. Acum sunt casatorita si mai am un copil. Imi este frica ca tatal copilului sa nu mi-l ia.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Pentru a solicita pensia alimentară urmează să vă adresați în instanța de judecată cu o cerere de incasare a pensiei de întreținere a copilului minor cât și stabilirea domiciliului acestuia cu dvs.

Dat fiind faptul că copilul se află în prezent la întreținerea dvs, sunteți în drept să pretindeți la... mai detaliat pensia respectivă și totodată dețineți manșa de succes ca copilul sa fie stabilit cu traiul cu dvs.

25 noiembrie 2019