Pensia alimentara pentru copil

4 mai 2023 75

Bună ziua! Sunt divorțat și avem o fiică de 8 ani. Am divorțat de comun acord la oficiul stării civile, fără partajarea averii și stabilirea locului de trai al copilului. Ne-am înțeles să contribuim în mod egal la întreținerea și creșterea copilului și eu nu mă eschivez de la întreținerea financiară a fetei. Fata merge la școlă și stă doar cu mama ei, iar la mine vine când dorește, eu nu insist pe un program fix. Întrebarea mea este dacă se merită să mă adresez în judecată ca aceasta să stabilească un cuantum fix pentru intretinerea copilului, pe care să-l achit prin bancă. Care ar fi procedura de judecată în asemenea situație?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Dacă nu aveți litigii și vă înțelegeți asupra sumei pe care o achitați lunar, puteți încheia un acord.
Mama copilului trebuie să se adreseze în judecată ca să se încaseze pensia alimentară.
Depinde ce sumă doriți să achitați lunar și dacă lucrați oficial.
Dacă activați oficial se va stabili în... mai detaliat mărime de 1/4 - pentru un copil din salariu/alte venituri. Dacă nu aveți venituri stabile se va stabili o sumă fixă (din practică, începe cu 1000/1500 lunar).

4 mai 2023