Pensia alimentară pentru copil

24 noiembrie 2023 3

Bună ziua. Sunt divorțată de 7 ani și am un copil, care după divorț a rămas cu mine. Fostul soț nu a achitat pensia alimentară. În prezent se află în penitenciar. Spuneți-mi, vă rog, cum aș putea să-l oblig să achite pensia alimentară pentru copil. Executorul judecătoresc nu îmi oferă nicio soluție.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bund d-na Valentina, da e o situație stupidă, executorul trebuie să prezinte titlu executoriul ld penitenciarul unde se află ex. soțul. Poate el să lucreze acolo și de la penitenciar poate să fie transferat pensia alimentară. Pentru asta DVS sunteți în drept să depuneți o cerere oficială în adresa executorului... mai detaliat și să-l orientați cum să procedeze, ca atare executorul știe de așa ceva, el dă dovadă că este ” deștept ”, fiți și DVS mai deșteaptă. Puteți să-i atenționași, că dacă n-o să execute așa cum ceriți o să faceți rost de o hotărâre de instanță și o să-l obligați.

25 noiembrie 2023

Bună.eu trebuie să ma adresez la un avocat să scriu cererea .merci

26 noiembrie 2023