Pensia alimentara pentru copil de la tata

16 noiembrie 2016 119

Suntem divortati. Copilul are 1.6 luni. Am fost divortati pe baza unei recipise incheiate in scris si intarita cu semnatura noastra, dar dupa divortul oficial tatal cu greu isi indeplineste obligatiunea si, din acest motiv, as dori oficial sa plateasca pensia alimentara copilului pina la 18 ani. As dori ajutor in situatia care s-a creat si unde si la cine pot apela. Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Andrea.

În caz că pensia de întreținere (alimentară) nu este plătită de părintele responsabil (nu participă la întreținerea copilului), aceasta se încasează pe cale judecătorească. Trebuie să vă adresați cu o cerere în instanța de judecată, prin care să solicitați instanței să determine și să stabilească în ce mărime va... mai detaliat plăti tatăl copilului pensia de întreținere.

O zi bună.

17 noiembrie 2016
  • Student
  • Alte domenii

Dvs. urmează să depuneți cerere de chemare în judecată cu privire la încasarea pensiei de întreținere (la depunerea căreia veți fi scutită de plata taxei de stat) la instanța în raza teritorială a căreia sunteți domiciliată sau la instanța din raza teritorială a domiciliului tatălui. La cererea de chemare în... mai detaliat judecată trebuie să anexați certificatul de naştere a copilului, certificatul de aflare a copilului la întreţinerea Dvs., date cu privire la veniturile Dvs., date cu privire la locul de muncă şi veniturile tatălui. În baza cererii Dvs. va fi emisă o ordonanță judecătorească ce va stabili cuantumul pensiei de întreținere care va fi încasată de la tată.

17 noiembrie 2016