Pensia alimentară și întrevederile cu copiii

24 august 2024 0

Bună ziua! Dupa divorț, instanța a stabilit că fostul soț trebuie să plătească pensie alimentara pentru 2 copii de aceeași vârstă, în mărime de nu mai puțin de 2.500 lei pe lună. Au trecut 1,5 ani de la pronunțarea hotărârii menționate. Tatăl copiilor achită 3.000 lunar, prin intermediul executorului judecatoresc. Pot sa cer majorarea pensiei? Alt lucru care mă interesează este dacă pot modifica graficul de întrevederi cu copiii? Care este modalitatea de modificare a acestuia?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua D-na Diana, ce se referă cu modul de incasarea pensiei alimentare DVS trebuie să fie dovedit de DVSm, că avevi nevoie de așa ceva. Concomitent DVS trebuie să dovediți în instanță, că necisită să fie modificat graficul de întrevedere cu copii.

25 august 2024
  • Avocat

Bună ziua, răspunsul este da la ambele întrebari. Odată ce cresc copii cresc și necesitățile. Suma de 2500 de lei nu acoperă nici pragul minim de existență pentru un copil, nemaivorbind de 2 copii.

25 august 2024