Pensia alimentara: sot din Romania cu domiciliu la Londra

10 iulie 2016 1001

Buna seara. Am un baiat din prima casnicie. Cu doi ani in urma m-am recasatorit si am un baietel. Tatal baiatului e din Romania. El a plecat la Londra si a zis ca pensia alimentara el nu este obligat sa o plateasca caci in alta tara nu se plateste. Daca sotul e din Romania, il pot obliga sa plateasca pensia alimentara pentru copil?

Jurist comments 2

Vasile Soltan
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Salut Elena.

1. Obligația de a achita pensia de întreținere a copiilor minori nu este stabilită în dependență de domiciliul debitorului. În asemenea situație va fi aplicată legislația Republicii Moldova, tatăl fiind obligat să achite întreținerea. Art. 109 din Codul familiei stabilește că Debitorul întreţinerii (tatăl în cazul d-stră) care... mai detaliat îşi stabileşte domiciliul în străinătate este în drept să încheie cu creditorul întreţinerii (d-stră) un contract privind plata pensiei de întreţinere în modul prevăzut de prezentul cod. În cazul în care nu se ajunge la un acord, persoana interesată (d-stră) poate porni în instanţa judecătorească o acţiune privind stabilirea cuantumului pensiei de întreţinere într-o sumă fixă şi achitarea acesteia printr-o plată unică sau privind transmiterea anumitelor bunuri în contul pensiei sau privind determinarea unui alt mod de plată a acesteia. Prin urmare, faptul că soțul și-a stabilit domiciliul în Londra, nu-l scutește de achitarea pensiei.

2. Mai mult decît atît, în pricinile de plată a pensiilor de întreţinere, în cazul în care nu se cunoaşte locul de aflare a pîrîtului, instanţa judecătorească, în conformitate cu art.109 alin.(1) CPC, este obligată să ordone căutarea lui, suspendînd procesul în conformitate cu art.261 lit.c) CPC.
3. În privința copilului din prima căsnicie, puteți solicita plata pensiei doar în cazul în care a a existat un act de adopție din partea soțului din a doua căsătorie.

Succese!

11 iulie 2016
Elena Mocanu
  • Notar
  • Alte domenii

Buna ziua,
Chiar daca ar avea hotarirea judecatii privind incasarea pensiei ar fi posibil de executat in strainatate, unde o mare parte din parinti lucreaza. Care ar fi procedura de pornire a executarii spre ex. În Germania sau Marea Britanie unde lucreaza tata. In Moldova debitorul nu are venituri.
Multumesc

11 iulie 2016