Pensia de întreținere a copilului care a împlinit 18 ani, dar este încă elev

7 august 2024 0

Bună ziua! Pensia de întreținere a copilului care a împlinit 18 ani, dar este încă elev, trebuie achitată automat de către părintele debitor?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Nu trebuie.
Codul familiei prevede:
(2) Plata pensiei de întreţinere, în baza hotărîrii instanţei judecătoreşti, încetează în cazurile:

a) atingerii de către copil a vîrstei de 18 ani sau obţinerii de către acesta a capacităţii depline de exerciţiu sub vîrsta de 18 ani;

7 august 2024