Pensia de urmaș pentru copii sub 18 ani

17 ianuarie 2024 3

Bun găsit! După decesul tatălui, copilul (plasat în casă de tip familiar) beneficia de pensie de urmaș în mărime de 1.090 lei, iar recent i-a decedat mama (aceasta fiind decăzută din drepturi părintești). În această situație, poate copilul sa beneficieze de o majorare a pensiei de urmaș, având în vedere că decedat și mama, precum și alți factori, cum ar fi inflația, dar și cheltuielile mai mari ale copilului, care studiază la un colegiu. Mulțumesc anticipat pentru implicare!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dumitru, bună ziua,

Probabil că ar fi cazul să vă adresați la Casa Teritorială de Asigurări Sociale pentru a beneficiar de un răspuns complet în acest sens.

Cu respect,
Igor Brinișter

18 ianuarie 2024