Pensia fara plata contributiilor

10 martie 2017 59

Dacă o persoană de 50 de ani niciodată nu a activat la o întreprindere de stat, cum poate avea ea pensie la vîrsta de pensionare? Poate ea acum să achite contribuții sociale la stat? Dacă da, ce fel de contribuții, și unde?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Ana Galus
  • Avocat

Buna ziua, dna Zina,

Plata pensiei nu este legata de activitatea la o intreprindere de stat, ci de contributia la bugetul de asigurari sociale de stat in baza unui contract individual de munca, pentru activitate in orice intreprindere/companie, fie de stat sau privata.

Insa, daca nu ati lucrat la vreo companie... mai detaliat si nu ati contribuit la bugetul de asigurari sociale, nu veti putea beneficia de pensie.

Totusi, Legea privind sistemul public de asigurari sociale prevede posibilitatea de a incheia oricind un contract individual de asigurare, in baza caruia sa achitati lunar contributii si sa beneficiati apoi de o pensie calculata in baza contributiilor achitate.

Pentru detalii puteti contacta Casa Nationala de Asigurari Sociale - www.cnas.md. Puteti primi consultatii la "linia fierbinte" CNAS - 022 28 61 15.

11 martie 2017