Pensia pentru întreținerea copiilor

3 octombrie 2018 69

Buna! Aș vrea să aflu dacă pot sa nu dau pensia pentru întreținerea copiilor mamei lor, dar să deschid copiilor conturi in bancă pe numele lor și banii să-i pun pe aceste conturi până împlinesc 18 ani, fără ca să-i poata scoate cineva pâna împlinesc ei majoratul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Trebuie sa discutati cu Banca Dvs aceasta posibilitate, pentru ca depinde si de reglementarile interne ale acesteia.
In primul rand, trebuie sa concretizati 2 aspecte:
1) pensia de intretinere se incaseaza de la Dvs in cadrul unei proceduri de executare silita?
2) copii au implinit varsta de 14 ani?
In primul caz, daca raspunsul... mai detaliat este afirmativ - potrivit art. 40 Cod de Executare, toate achitarile intre debitor (Dvs) si creditor se fac prin intermediul contului executorului judecatoresc. Respectiv, solutia de a vira sumele respective la contul minorului nu va fi posibila decat cu acordul creditorului (mamei), prin incheierea unei tranzactii in fata executorului judecatoresc.
In al doilea caz, daca raspunsul este afirmativ, copii care au implinit 14 ani pot depune si retrage de sine statator mijloace banesti din conturi. Respectiv, copilul poate deschide cont pe numele sau, si retragerile din acesta pot fi efectuate doar de catre minor (titularul de cont).
Referitor la solutia de a depune banii pe un cont care sa fie blocat pana la atingerea majoratului, mai multe Banci ofera serviciul de cont de depozit (cont de economii). Prin acest serviciu, contul poate fi doar alimentat, retragerile nefiind permise pana la o anumita data. Pentru aceasta, insa, este necesar ca contractul de depozit sa fie semnat de ambii parinti.
Pentru copii care nu au implinit 14 ani, contul poate fi deschis doar de unul din parinti. Insa, ulterior pana la atingerea varstei de 14 ani, retrageri din acest cont pot fi efectuate si la solicitarea celuilalt parinte. Dupa implinirea varstei de 14 ani minorul va putea dispune liber de contul sau, insa unul din parinti (oricare) va putea efectua retrageri, pina la atingerea majoratului de catre copil, cu conditia existentei consimtamantului copilului in acest caz.
In final, cred ca solutia cea mai potrivita ar fi sa ajungeti la un numitor comun cu mama copilului, sa incheiati o tranzactie (daca procedura se afla la executorul judecatoresc), in care sa prevedeti ca plata pensiei de intretinere va fi achitata prin alimentari lunare/trimestriale/etc la contul minorului, si sa deschideti un cont de depozit (la vedere, sau la termen , daca banca ofera produse de depozit pe o perioada lunga) pe numele minorilor, in care sa fie clauza expresa precum ca retrageri din cont se permit doar cu acordul ambilor parinti.

4 octombrie 2018