Pensia pentru intretinerea copiilor minori

4 decembrie 2018 44

Cresc 2 copii minori singur, al doilea parinte e plecat peste hotare si nu contribuie cu nimic la intretinerea lor. Cum ajunge vorba de cheltuieli, avem mai mult sfada si galagie decait fapte. Cum pot sa primesc pensia pentru intretinerea copiilor? Cum se calculeaza, stiind ca lucreaza legal?

Jurist comments 3

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Cu referire la intrebarea dvs., va comunicam urmatoarele: Pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 - pentru un copil, 1/3 - pentru 2 copii şi 1/2 - pentru 3 şi mai mulţi copii.

4 decembrie 2018
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Modul de plată a pensiei de întreţinere se determină în baza unui contract încheiat între părinţi sau între părinţi şi copilul major inapt de muncă.
Dacă lipseşte un atare contract şi părinţii nu participă la întreţinerea copiilor, pensia de întreţinere se încasează pe cale judecătorească, la cererea unuia dintre părinţi,... mai detaliat a tutorelui copilului sau a autorităţii tutelare teritoriale.

4 decembrie 2018
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Respectiv in cazul dvs., solutia ar fi sa mergeti in instanta de judecata pentru a solicita incasarea pensiei de intretinere.
Puteti depune cererea respectiva personal sau puteti contracta un avocat.

4 decembrie 2018