Pensia pentru persoane cu dizabilitati

16 august 2017 31

Spuneti-mi, va rog, cum pot primi pensia pentru o persoana cu dizabilitati. Persoana respectiva se afla in Rusia, iar pensia nu s-a primit de 2 ani!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
Decizia privind dizabilitatea persoanei este luată de Consiliul de Expertiză Medicală a Vita- lităţii (CEMV) în baza factorilor clinici, psihici, de mediu şi profesionali: caracterul îmbolnăvirii; gradul de cienţei; e cienţa tratamentului şi activi- tăţilor de reabilitare; starea mecanismelor compen- satorii; pronosticul clinic şi de muncă; posibilitatea adaptării sociale;... mai detaliat necesitatea de susţinere socială; condiţiile şi speci cul muncii; nivelul pregătirii pro- fesionale; vîrsta etc.
În baza criteriul de stabilire a dizabilităţii stabilit pe următoarele grade:
• mediu ( 25 – 49%);
• accentuat (50 – 74%);
• sever (peste 75%).
În conformitate cu aceste dilimitări avem limitare moderată, pronunţată şi accentuat pronunţată a vitalităţii care corespunde ce gradul III, II şi I.
Totuși conform legislației persoanele cu dizabilități în fiece an trec aceeași procedură Comisia meicală pentru evalua criteriul de stabilire a dizabilităţii.
Din aceste motive cunoștința d-ră nu a benificiat în perioada de 2 ani de pensia de invaliditate.
Numai bine!!!

20 august 2017