Pensie alimentara?

8 mai 2020 225

Sunt curioasa: dacă soțul lucrează în străinătate și o sa divortam, i se oprește pensie alimentara din salariu obligatoriu? Sau dacă el nu declara ca lucrează în străinătate, nu se poate face nimic? Vreau sa rezolv totul la notar.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

La notar puteți desface căsătoria și stabili pensia alimentară printr-un acord atunci când nu există neînțelegeri și de comun acord ați negociat pensia de întreținere a copilului minor, cuantumul și termenele în caz contrar solicitarea acesteia se face în instanța de judecată prin urmare posibilitatea de a vă adresa... mai detaliat la notar implică că ambii să aveți o înțelegere.

8 mai 2020