Pensie alimentară

2 ianuarie 2021 15

Buna ziua. Am un băiat, dar nu am fost căsătoriți cu tatal copilului si de 5 ani nu mai suntem impreuna. El nu contribuie cu nimic la cresterea copilului. El munceste in Italia, iar eu in prezent sunt căsătorită în Romania, copilul e cu mine (cu acordul lui). Din cauza pandemiei nu pot ajunge in Moldova. Cum sa procedez pentru a-l obliga sa plateasca copilului pensie alimentara? Mulțumesc frumos!

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii

......evident, cerere de chemare în judecată redactată conform rigorilor legii............anexați buletinul de identitate al Dvs., certificatul de naștere al copilului unde este indicat tatăl.(copiile documentelor anexate trebuie certificate de Dvs ca corespunzând originalului)........o semnați și o expediați pe adresa instanței de judecată competentă conform domiciliului pârâtului...și puteți solicita inclusiv... mai detaliat și examinarea pricinii în lipsa Dvs....nu veți fi nevoită să vă deplasați la sediul instanței de judecată, decât ulterior pentru obținerea titlului executoriu sau puteți încerca solicitarea expedierii lui prin poștă................ ..veți putea urmări soarta dosarului pe adresa de internet a instanței de judecată, inclusiv hotărârea pronunțată............Înainte!..

3 ianuarie 2021