Pensie alimentara

21 august 2023 3

Buna ziua! Luna aceasta m-am eliberat de la serviciu si nu am cu ce achita pensia alimentara. Am anuntat executorul, dar acesta a spus ca oricum sunt obligat sa achit, pornind de la salariul mediu pe tara. Care este procedura corecta?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Corect executorul va informat.
Oricum trebuie să achitați pensia.

Codul familiei prevede:
(5) Dacă debitorul nu a lucrat în perioada în care s-a format restanţa sau nu a prezentat actele ce confirmă salariul şi/sau alte venituri ale sale, cuantumul restanţei la pensia de întreţinere se determină de către executorul judecătoresc, pornindu-se de... mai detaliat la salariul mediu pe ţară la data determinării restanţei. Dacă părţile nu sînt de acord cu suma restanţei calculate sau situaţia financiar-materială a debitorului nu permite achitarea în conformitate cu alin.(1), ele sînt în drept să se adreseze cu o cerere în judecată pentru a se stabili suma concretă a restanţei.

21 august 2023
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Salutare A.
Este o întrebărică de concretizat către dvs. - cum este menționat în hotărîrea de judecată încasarea pensiei de întreținerea minorului în sumă fixă sau din salariu și/sau alte venituri ale dvs???

În dependență de răspuns sunt cîteva soluții legale în procedura de executare.

Recomand de a obține o consultație detaliată la... mai detaliat un avocat.
Succese.

30 august 2023