Pensie alimentara

28 octombrie 2019 100

Buna ziua. Am dat la divort cu fostul sot si avem impreuna un copil de 9 ani. La divort, s-a decis ca domiciliul copilului sa fie cu mama si tata sa platesca pensie alimentara. As dori sa imi retrag aceasta cerere in privinta pensiei alimentare, dar as vrea sa stiu: daca renunt acum la ea, mai tarziu, in caz ca nu are grija de copil cum promite, mai pot sa-l dau iarasi in judecata ca sa plateasca pensie alimentara? Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

În mod general un părinte nu poate renunța la plata pensiei de întreținere dat fiind faptul că sunt lezate astfel drepturile copilului deoarece art. 74 din Codul Familiei stabilește obligația părinților de a participa la întreținerea copiilor mai mult ca atât că tatăl a fost obligat prin hotărârea judecătorească... mai detaliat la plata acesteia.

În cazul dvs puteți înceta procedura de executare care se află la executorul judecătoresc prin ridicarea titlului executoriu iar pentru a evita eventualul risc pe viitor din partea tatălui să încheieți un acord autentificat notarial privind plata pensiei de întreținere a copilului minor în care veți negocia de comun acord condițiile ceea ce vă va permite sa vă adresați în instanța dacă tatăl derogă de la prezentul acord.

28 octombrie 2019