Pensie alimentara

17 februarie 2020 150

Buna. Fostul sot are datorii la plata pensiei de intretinere in marime de 7.000 lei. In plus, a ascuns venitul care il avea oficial (diferenta e 800 lei). La moment e plecat peste hotare si transmite 1.000 lei lunar. Pot sa cer prin jude cata recalcularea pensiei lunare? Mulțumesc

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

dacă prin hotărârea instanței de judecată, pensia de întreținere a copilului minor a fost stabilită sub formă procentuală din salariu atunci da aveți o astfel de posibilitate iar în cazul în care a fost stabilită într-o sumă fixă lunară atunci nu văd rezonabil acest lucru.

18 februarie 2020

Da. E 1/4din salariu dar nu mai putin de 1000 lei.

18 februarie 2020