Pensie alimentara

23 martie 2019 57

Salut! In ce caz creditorul poate solicita marirea pensiei alimentare si care este procedura? Cauza a fost judecata la Curtea de Apel si s-a stabilit o suma fixa ca pensie alimentara.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Conform art. 75 din Codul familiei, pensia de întreţinere pentru copilul minor
se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 –
pentru un copil, 1/3 – pentru 2 copii şi 1/2 – pentru 3 şi mai mulţi copii.
Cuantumul cotelor stabilite la alin. (1) poate fi... mai detaliat micşorat sau majorat de
instanţa judecătorească, ţinându-se cont de starea materială şi familială a
părinţilor, de alte circumstanţe importante.

Totodată pentru valorificarea dreptului de a solicita modificarea cuantumului
pensiei de întreţinere, părintele nu urmează să probeze în mod cumulativ atît
schimbarea stării materiale cît şi a celei familiale, fiind suficientă în acest sens,întrunirea a cel puţin uneia din aceste ipoteze, însă schimbarea situaţiilor specificate
nu trebuie să fie formală, ci esenţială, sarcina respectivă aparţinînd în exclusivitate
instanţei competentă să o examineze.

De aceea urmează să vă adresați cu o noua cerere de chemare în judecată privind majorarea pensiei alimentare.

23 martie 2019