Pensie alimentara

28 august 2022 139

Buna ziua. Sunt insarcinata. Eu sunt din Moldova, iar tatal copilului este din Romania. El nu vrea sa recunoasca copilul, nici acum, nici dupa nastere, din spusele lui. Vreau sa stiu daca e posibil ca eu aici in Moldova sa obtin pensia alimentara de la el. Care este procedura si cat poate sa dureze?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Daria, e posibil să fie obligat să plătească pensia alimentară, DVS trebuie să-l includeți pe tata copilului în certificatul de naștere a copilului, altfel DVS o să trebuiască să numiți o expertiză la DNC.

29 august 2022