Pensie alimentară

30 august 2023 3

Bună ziua. Este stabilită data primei ședințe în procesul de divorț cu stabilirea pensiei alimentare, dar aceasta va avea loc abia în februarie 2024. Există vreo modalitate pentru a obține pensia alimentară pentru copii până atunci. Tatăl copiilor nu contribuie în niciun fel la întreținerea acestora. Școala începe în câteva zile, în curând vine iarna și avem nevoie de bani. Cum pot obține achitarea pensiei alimentare înainte de februarie 2024? Mulțumesc!

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Cu părere de rău, doar pe cale amiabilă puteţi obţine pensia de întreţinere pînă la stabilirea acesteia pe cale judecătorească.

30 august 2023
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Salutare Nica.
Soliționarea acțiunii dvs în judecată poate dura mai multe luni sau chiari ani pînă la o hotărîre definitivă și irevocabilă. Pensia de întreținerea minorului va fi calculată din data depunerii cererii de judecată. Intuiesc ca la dosarul respectiv aveți avocat.
Succese

1 septembrie 2023