Pensie alimentară

29 noiembrie 2022 56

Bună! Nu sunt căsătorită și în certificatul de naștere al copilului nu este indicat tatăl acestuia. Vreau să cer pensie de întreținere. Care este procedura și de ce acte am nevoie. E posibil să fac test ADN, dar să nu-l indic pe tată în certificatul de naștere?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Cristina, da e posibil să ceri în instanță testul ADN, dar ce se referă la certificatul de naștere a copilului, tu ei decizia, dacă o să te dusila Centru multifuncțional pentru a perfecta documentul.

30 noiembrie 2022