Pensie alimentara

28 septembrie 2017 90

Buna ziua! Vreau sa va intreb: fostul sot a intentat un proces pentru a i se micsora plata pentru pensia alimentara motivind ca are salariul mic (~500 lei), lucrind cu program redus la o firma in calitate de sofer si e bolnav de hepatita AB, are la intretinere concubina si copilul acesteia. El nu a achitat niciodata pensia alimentara, intentionat ascuzindu-si veniturile reale. Mentionez ca este obligat de a achita 1/4 din salariul mediu pe tara, deoarece pina in 2016 nu era angajat oficial. Pina la 30 octombrie sint obligata sa depun in scris referinta, sedinta va avea loc pe 26 noiembrie la Judecatoria Chisinau Botanica. Cum pot face acest lucru daca ma aflu peste hotare? Ce urmari pot fi daca nu o prezint? Poate cineva sa o faca in locul meu? Multumesc frumos!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Angajați un avocat și înserati în mandat dreptul acestuia de a depune referința în numele d-voastră.

Dacă nu depuneți referință în termenul stabilit de instanţă, pricina este examinată în baza materialelor anexate la dosar.

Succese!

28 septembrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Ma puteti contacta pe numarul de telefon 069757546 , viber si watzaspp

29 septembrie 2017