Pensie alimentara

23 septembrie 2021 65

Buna ziua. In certificatul de nastere al copilului nu este inscris tatal din cauza ca ne-am despărțit in perioada cand eram insarcinata. Ca sa cer pensie alimentara pentru copil, trebuie mai intai sa dovedesc prin judecata ca el este tatal copilului. Întrebarea mea este: cine trebuie sa achite testul ADN si cat costa aceasta procedura, cu tot cu cheltuieli de judecata si avocat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Taxele inițiale de regulă le achită cel care invocă un drept, dacă cîștigați, cheltuielile urmează să le suporte cel care pierde.

23 septembrie 2021