Pensie alimentară

3 august 2023 4

Bună ziua. Mă despart de tatăl copiilor mei minori, cu care nu am fost căsătorită oficial. Pot în acest caz să cer pensie alimentară pentru copii?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă tatăl copiilor este înscris în certificatul de naştere a copiilor atunci puteţi cere pensia alimentară.
Dacă nu este înscris în certificatul de naştere atunci trebuie mai întîi să solicitaţi constatarea paternităţii după care puteţi solicita şi pensia de întreţinere pentru copii.

4 august 2023