Pensie alimentara achitata copilului

9 ianuarie 2020 132

Buna ziua. Eu pot, ca tata care am fost obligat sa achit pensie alimentara copilului, sa deschid la banca un cont de card pe numele copilului, pentru ca banii sa fie transferati direct pe card, astfel incat alte persoane cum ar fi mama, bunica, bunelul etc. sa nu poata avea acces la acesti bani? Cauza: banii achitati de mine copilului mereu sunt folositi in alte scopuri, numai nu pentru nevoile copilului.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Mihai!

Pensia de întreținere nu în zădar se numește de întreținere, întrucât este necesară pentru grijile și necesitățile curente ale copilului.
Folosirea mijloacelor bănești destinate copilului în alte scopuri decât cel pentru care sunt destinați poate servi drept motiv pentru a schimba domiciliul permanent al copilului cu Dvs., însă, opțiunea propusă... mai detaliat de Dvs nici măcar nu are dreptul la viață, deoarece copilul tot trebuie din ceva să existe.

Succes.

16 iunie 2020