Pensie alimentară achitată fără dovezi

14 iunie 2023 57

Bună! Cum pot să aflu dacă am vreo datorie la achitarea pensiei alimentare? Eu achit lunar fără a avea vreun fel de dovezi sau acte. Vreau să știu dacă nu am fost dat în judecată în legătură cu pensia alimentară, ca să nu mă pomenesc cu datorii în această privință, în timp ce achit benevol lunar, dar fără a avea chitanțe.

Jurist comments 2

Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună!
Verificați pe https://instante.justice.md/ dacă este intentat vreun proces civil împotriva dvs.
Dacă achitați pensia de întreținere prin transfer, atunci la destinația plății indicați pensie alimentară.
Iar dacă achitați cash, atunci la fiecare achitare mama copilului urmează să se semneze pe un înscris, ce sumă a primit și data când a fost efectuată... mai detaliat achitarea.
Succes!

15 iunie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, în cazul în care există o Hotărâre judecătorească privind obligarea Dvs de a achita pensia de întreținere pentru copilul minor și un titlu executoriu, informația despre datoria de achitare a pensiei de întreținere o puteți afla de la executorul judecătoresc.
În cazul în care nu este o Hotărâre... mai detaliat judecătorească și un titlu executoriu și ați convenit împreună cu mama copilului la achitarea pensiei de întreținere, evidența achitării pensiei alimentare vă aparține Dvs și un răspuns la întrebare îl puteți obține inclusiv de la mama copilului.
Pe viitor, vă recomand să încheiați un contract privind plata pensiei de întreținere, autentificat notarial, și să stabiliți modul de plata prin virament bancar, pentru a putea proba pe viitor că ați achitat pensia alimentară sau achitați pensia alimentară pe cardul bancar al mamei copilului.
Succes !

15 iunie 2023