Pensie alimentara de la sotul care si-a deschis o afacere

10 septembrie 2019 57

Buna ziua! Sunt casatorita si am 2 copii - de 1 an si de 4 ani. De mai mult de 1 an, sotul nu ne intretine deloc, doar cumpara uneori de mancare si atat. Cand trebuie de cumparat ceva pentru copii, mereu nu are bani etc. Intrebarile mele sunt:
1. Pot sa cer pensie alimentara de la sot chiar daca suntem casatoriti?
2. Pot cere si pentru mine ceva bani de intretinere?
3. Ce suma de bani va achita sotul, daca el nu lucreaza, dar recent si-a deschis o afacere in care presteaza servicii de transport, dar majoritatea banilor sunt ascunsi de stat?
Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

1. Da puteți solicita plata pensiei de întreținere pentru copii chiar dacă nu sunteți divorțați.

2. Data fiind faptul că unul din copii are doar 1 an sunteți în drept sa solicitați plata unei sume și pentru dvs, însă numai pentru perioada pana când cel mai mic copil împlinește 3... mai detaliat ani.

3. In primul rand depinde de opțiunea care o alegeți Dvs privind cuantumul și modul de achitare a pensiei de întreținere și anume fie o suma fixă lunară, fie 1/3 din salariu și alte venituri lunar.

Pentru ascunderea veniturilor îl puteți denunța pe soț autorităților fiscale.

De identificarea și încasarea pensiei de întreţinere este competent executorul judecătoresc.

12 septembrie 2019