Pensie alimentara decisa de Curtea de Apel

24 noiembrie 2023 3

Buna ziua. Am divortat si sotia m-a actionat in judecata pentru pensie alimentara si a cerut 1/4 din salariu si cheltuieli suplimentare 2.000 lei lunar, deoarece copilul are grad de invaliditate. Prima instanta a hotarat sa platesc 1/6 din salariu si 1.700 lei lunar pentru cheltuieli suplimentare, deoarece mai am un copil cu a doua sotie, precum si tata invalid sever pe care il intretin. Prima sotia a atacat hotararea mentionata si Curtea de Apel a schimbat proportia din salariu pe care trebuie s-o platesc cu titlu de pensie alimentara de la 1/6 la 1/4 si nu a luat in calcul ca eu am inca un copil si tata invalid. Asta e normal? Are rost sa atac decizia Curtii de Apel?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Sergiu, DVS sunteți în drept să o atacați decizia Apelului la Curtea Supremă de Justiție, dar o să fie fără rost. Ceia de la Supremă nu intră în esența DVS, lor le în cipcic de viața DVS.

25 noiembrie 2023