Pensie alimentara din vanzarea apartamentului

7 noiembrie 2021 120

Buna ziua! Sotul are un copil minor din prima casatorie. Acum sotul isi vinde apartamentul (unica locuinta a lui). Va fi el obligat sa achite pensia alimentara din vanzarea apartamentului? Va multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Soțul este obligat sub orice formă să achite pensia alimentară din veniturile sale în condițiile CE, venitul obținut din vânzare apartamentului nu este o excepție și executorul poate reține din acest venit suma restantă potrivit procedurii de executare intentate dață de sotul dvs.

8 noiembrie 2021