Pensie alimentara dupa deces

7 septembrie 2018 222

Bună ziua! In cazul familiei divorțate de 5 ani, tatăl achitând lunar pensia alimentara, dupa decesul acestuia ce si cui i se revine? Cate % din pensie va fi in continuare achitata?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Elena,
De fapt, debitorul a decedat și acesta nu mai are cum să achite pensia de întreținere.
Dacă acesta are bunuri, atunci toți copiii acestuia, indiferent de faptul că provin dintr-o căsătorie sau din concubinaj, de rând cu soția acestuia(dacă este căsătorit la momentul decesului) îl moștenesc în cote părți egale.
Aceasta... mai detaliat cu condiția ca nu există vreun testament.

Verificați la Casa Teritorială de Asigurări Sociale dacă minorului ce pierde un părinte i se cuvine vreo pensie/indemnizație/alocație lunară.

8 septembrie 2018