Pensie alimentara dupa divort

18 februarie 2020 149

Sunt obligat de lege la plata pensiei alimentare, daca sotia nu a cerut nimic in urma divortului? Legea ma obliga sa o achit?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Legea prevede obligativitatea părinților de a-și întreține copiii indiferent de situație.

Dvs. trebui să aveti grijă de copil, să contribuiți la creșterea, educarea acestuia măcar cu ceva.

În caz contrar, soția ar putea cere prin instanță incasarea pensiei de întreținere în cuantumul stabilit de legislație.

18 februarie 2020