Pensie alimentara in 2 tari

16 martie 2022 145

Buna ziua. A fost stabilita plata pensiei alimentare in Moldova (de comun acord), dar fosta sotie a solicitat sa achit pensia alimentara si in strainatate (in Marea Britanie). Ce prevede legislatia, pentru a putea achita doar intr-o tara?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Noroc Vitalie, întrebare, cum ex soția a dat câștig de cauză în Anglia, ea ce a atrs Ministerul Justiție pentru a prezenta hotărârea despre încasarea pensiei alimentare în Anglia, e ceva non sent. Asta e o procedură complicată. Mai mult, ex. soția ți=a pădurit mințile, precum că a apelat... mai detaliat la organele de drept din Anglia, nu fii așa de prost, eu îmi cer scuze de o așa comparație. Ai o ex. soție ” deșteaptă ”, amarnică deșteaptă..

19 martie 2022