Pensie alimentară în situația în care părinții copilului nu au fost căsătoriți

2 martie 2023 64

Bună ziua. Sunt însărcinată, iar tatăl copilului m-a părăsit în ziua în care a aflat de sarcină. În pofida faptului ca am rămas singură, fără vreun ajutor, eu nu am renunțat la copil. Tatăl copilului nu mă ajută cu nimic. Pot să-l dau în judecată pentru încasarea pensiei alimentare dacă nu am fost căsătoriți? Știu că e nevoie de un test ADN, dar el categoric va refuza să-l facem. În afară de asta, el e plecat din țară. Ce pot face în acest caz?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Elena.
Articolul 48. Stabilirea paternităţii în instanţă judecătorească

Dacă copilul este născut din părinţi necăsătoriţi între ei şi în lipsa declaraţiei comune a părinţilor sau a tatălui copilului, paternitatea se stabileşte de către instanţa judecătorească în baza declaraţiei unuia dintre părinţi, a tutorelui (curatorului) copilului sau a copilului însuşi... mai detaliat la atingerea majoratului.

Adresaţivă în judecată, posibil între timp revine în ţară şi persoana respectivă. La necesitate, instanţa de judecată îl poate obliga să efectueze acel test ADN.

3 martie 2023