Pensie alimentara incasata de la tatal domiciliat in alta tara

30 septembrie 2021 92

Buna ziua! In anul 2019, judecata a fost stabilit pensia alimentara pentru copilul minor in marime de 1.500 lei, pornind de la salariul mediu pe economie. Pot acum sa depun o cerere de chemare in judecata pentru majorarea pensiei, avand in vedere ca tatal copilului detine cetatenia Italiei si are domiciliu in acea tara? Copilul de asemeneadetine cetatenia italiana.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Alina, da DVS suneți în drept. Între țara noastră și Itlia este semnat Convenția de acordare servicilor juridice, în baza căruia să expediați pentru executare hotărîrea instanței. De dorit hotărîrea să fie tradusă în limba Italiană la Ministerul justiției.

1 octombrie 2021